Yardım için Biz sizi arayalım
Yeni türk ticaret kanunu
  • telefon destek hattiDESTEK HATTI   444 1 738
  • teklif iste TEKLİF İSTEYİN
Kaliteli Çözümler
 

Diğer YazılarKategoride Bulunan Diğer Yazılar

 

E-BültenYeniliklerden Haberdar Olun
Lütfen E-Posta Adresinizi Yazınız
Anasayfa » Web Tasarım »

web tasarım
Seo korkulu rüyanız olarak yapılmaz. Seo yapısı itibariyle, kullanıcı dostu siteleroluşturmanız gerektiğini anlattığı için aslında size çok da yardımcı olan seçenektir. Dolayısıyla arama motoru optimizasyonu için öncelikle bu düşünceden kendinizi arındırmanız sizin için iyi olacaktır.
 
Seo Programları
Öncelikle şu konuda anlaşalım. Seo için kesinlikle ekstra programlara ihtiyacınız yok! Bu şekilde ilan veren kişilere itimat etmemenizi önemle rica ediyorum. Zira bu programların vaatlerine inanarak harcadığınız parayı, reklamlara harcasanız çok daha iyi sonuçlar almanız olasıdır. Dolayısıyla, lütfen "seo programı", "google 1. sayfa programı" şeklinde ilanlar gördüğünüzde koşarak kaçınız. Kendi sitelerinin linklerini de sizin sitenize göndererek çoğu zaman backlink oluşturma gayreti içerisindedir. Haliyle aslında kendi sitesinin hitini ve görünürlüğünü yükselttiği aşikardır.
 
Arama Motoru Optimizasyonu İçin Öneriler
Seo için küçük ipuçları diye okumadan geçmeyiniz. Zira bu ipuçları sayesinde birçok konuda öne çıkmanız olasıdır. İnternette dolaşan birçok konu ile ilgilenmeyiniz. Başta da söylediğim gibi Seo çok karışık işlem değildir. Seo tamamen site düzenidir!
Sitenizin tasarımı kullanıcı dostu olsun.
 
Siteye giren kullanıcı için, tasarım ne kadar güzel olursa olsun, kullanılabilirlik, erişebilirlik önem arz etmektedir. Aradığını bulamayan kullanıcı siteyi hemen kapatacaktır. Sizin için olumsuz puan anlamına gelir. Dolayısıyla lütfen sitenizin kullanımını oldukça basite indirgeyin. Siteniz çok şaaşalı görünebilir, fakat ulaşmak istenilen bilgiye ulaşılamıyorsa, hiçbir anlamı yoktur.
Sitenizin tasarımı için göz yormayan renkler seçin.
 
Sitelerin tasarımlarında dikkat etmeniz gereken şey; siteye giren kullanıcıların rahat rahat siteyi dolaşmalarıdır. Böylece yine sitede geçirilen vakit artacaktır. Dolayısıyla size artı puan olarak dönüş yapılacaktır.
Web sitenizin kodlamalarına dikkat edin.
 
Sitelerin görünmeyen yüzüne google dikkat etmektedir. Seo için en önemli aşamalardan birisi budur. Bir web sitesi içerisinde kodlama işleminde "eksiklik" var ise önlerde çıkmanız tamamen hayaldir. Web sitenizin kontrolünü mutlaka yapmanız gerekmektedir. Bunun için bir dünya standartı olan, W3.Org u kullanmanız gerekmektedir.
H1 Tagının kullanımına dikkat ediniz.
 
H1 tagı başlık tagıdır. Web sitesinin sayfa içeriğindeki ana başlığını simgeler. H1 tagı olmayan siteleri kaale bile almayan arama motoru ile karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. "Hı h1 tagı var iyi bir şey defalarca kullanayım" diye düşünen arkadaşlara bir şey hatırlatmak istiyorum. H1 tagı zaruri durumlar haricinde en fazla 1 kere kullanılır. Haydi bir zaruri durum olsun ki olmaz, 2 den fazla kullanılamaz.
H2 Tagının kullanımına özen gösteriniz.
H2 tagı sayfanızın alt başlıklarını oluşturan tagdır. Dolayısıyla bu tagın kullanımı da gayet önemlidir. Yazının alt başlıklarını göstereceği için, indexleme aşamasında mutlaka dikkat çekecektir. E hal böyle olunca isterseniz kullanmayın. Siz bilirsiniz. Sayfa içerisinde en fazla 4 kere kullanımına dikkat ediniz.
Arama motoru optimizasyonu için linklere title veriniz.
 
Belki ilk defa görenler olacaktır fakat linkler için title oluşturma işlemi gayet önemlidir. Sonuç olarak google aptal bir sistemdir. Okuduğunu anlaması için açıklama yapmanız gerekmektedir. Hal böyleyken, link oluşturduğunuzda, title="google seo nasıl yapılır" şeklinde açıklama yapmanız sizin ve siteniz için olumlu puan olacaktır.
Fotoğraflarınıza alt="" oluşturunuz.
 
Diğer açıklama sistemi de fotoğraflar içindir. Google fotoğraflarınıza baktığında, ne olduğunu anlasın diye ona yol haritası çizmeniz gerekmektedir. Anlaması için resimlere alt="" kodunu oluşturmanız gerekmektedir. Örneğin google seo fotoğrafı alt="arama motoru optimizasyonu ankara" şeklinde açıklanabilir.
Backlink kazanınız.
 
Backlink denilen şey başkalarının sizin sitenizin adresini yayınlamasıdır. Yalnız saçma sapan sitelerden, değişim sitelerinden backlink almanız, web sitenizin yararından çok zararına olacaktır. Sektörel olarak ortak olduğunuz benzer sitelerden link alabilirseniz, çok faydalı olduğunu daha net olarak görebilirsiniz. Düşük kaliteli sayfalardan link almanızın da zararlarını daha sonra ciddi şekilde hissedeceğinizden şüpheniz olmasın.
 
Kaliteli bir seo için yukarıda belirttiğim konulara mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer bir seo firması ile çalışıyorsanız, lütfen sayfanızın üzerine sağ tuşla tıklayıp, sayfa kaynağını göster diyerek, yukarıda bahsettiğim seo ipuçlarını kontrol edin. Eğer bahsettiğim özelikler mevcut değil ise, firma ya da şahıs ile konuşarak bunların olması gerekliliğini yüzüne vurunuz.
 
Google'da Birinci Sayfaya Çıkmak
Google içerisinde aramalarda birinci sayfada çıkmak aslında çok da önemli değildir. Önemli olan sitenin içeriğinin birinci sayfayı kaldırıp kaldıramadığıdır. Birinci sayfada olup, sitenin içerisindeki kullanıcıyı tutmadıktan sonra hiçbir anlamı yoktur. Dolayısıyla sitenizin içeriğini "özgün" ve "dolu" halde tutmanız ve hatta güncellemeler yaparak devamlılığını sağlamanız gerekliliğinden bahsetmek isterim. Böyle yapılan siteler her zaman bir adım önde olacaklardır.
 
"Benim sitem senin siteni döver" mantığıyla iş yapamazsınız. Her web sitesinin kendine has özellikleri olmalıdır. Google siteler arası bir savaş yeri değil, google arama motoruna karşı savaştır. Siteniz sadece bu savaşta ön plana çıkan özellikleri barındırır. Diğer sitelerle rekabet etmek yerine, kendi web sitenizi mükemmelleştirmeye özen gösterirseniz, gerisi kendiliğinden gelecektir.
 
Page (Sayfa), Title (Başlıklar), Descreption (Açıklamalar), Keywords (Anahtar Kelimeler) uyumu, en can alıcı özelliklerdendir. Efendim "Anahtar kelimelerim her şeyi kapsasın ki her yer yerde görüneyim." Yok öyle bir dünya sevgili okuyucu. O zaman ben sayfa hazırlardım. Her şeyi de içerisinde yayınlardım. Oh ne güzel her yerde görünürdü sayfam. Lütfen bu tarz düşüncelerden öncelikle uzaklaşınız. Çünkü Google aptal ama okumayı bilen bir sistem. Haliyle sizin web sitenizi gördüğünde, "Siteye bak içeriği farklı, başlığı farklı, kelimeler farklı" şeklinde bir tespitte bulunabilecektir. Bu durumda ne olduğu belli olmayan bir sayfa hiç de iyi itibar bırakmayacaktır.
 
Sayfalarınızdaki içerik ve anahtar kelimelerin uyumuna, anahtar kelimeler ve açıklama uyumuna, açıklama ve başlık uyumuna mutlaka çok dikkat etmelisiniz. Bu şekilde ekstra puanlar cebinizde olacaktır.
 
Google Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)
Web sitenizdeki web sayfalarını ülke, kullanıcıları yolcu, buton yerlerini ulaşım şekli olarak düşününüz. Bir ülkeden diğer bir ülkeye gitmek için siz olsaydınız uçak mı tercih edersiniz? Yoksa kamyon mu? Google her zaman uçağı tercih etmiştir. İnsanlar da ulaşımı kısa sürede olan taşımaları seçeceklerdir. Zira günümüzde en kıymetli şey "zaman"dır. Kimse zaman kaybetmek istemeyecektir.
 
Web siteleriniz mutlaka kullanıcı dostu siteler olmalıdır. Bunu başaramayan web siteleri zaman içerisinde ölmeye mahkumdur. Tıpkı ulaşım gibi. Artık kimse develerle ya daatlarla yolculuk etmiyor. Lütfen unutmayınız. Google her zaman uçağı tercih eder.
 
 

Etiketler

web tasarım
yukarı
444 1 738
yukarı
TEKLİF İSTEYİNLütfen tüm alanları doldurun
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
Firma Adı:
Sektör - Alan:
Web Sitesi Adresi:
Ayrıntıları Belirtin:
Site Menüleri:
:
Yardım
Yardım
BİZ SİZİ ARAYALIMLütfen tüm alanları doldurunuz.
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
 Lütfen destek almak istediğiniz departmanı seçiniz.
Departmanlar:
Mesaj:
Yardım
x
teklif iste teklif iste