Yardım için Biz sizi arayalım
Yeni türk ticaret kanunu
  • telefon destek hattiDESTEK HATTI   444 1 738
  • teklif iste TEKLİF İSTEYİN
Kaliteli Çözümler
 

Diğer YazılarKategoride Bulunan Diğer Yazılar

 

E-BültenYeniliklerden Haberdar Olun
Lütfen E-Posta Adresinizi Yazınız
Anasayfa » Web Tasarım »

Web Tasarım Süreçleri
Dışı sizi içi bizi yakar tabi. Web tasarım sürecini yazılım geliştirme açısından bir miktar bölümlemeye çalışalım:
 
Çözümleme – Planlama – Arayüz Tasarımı – Önyüz Geliştirme – Arka Plan Geliştirme – Test
 
Müşteri ihtiyaçlarını belirledikten sonra bu ihtiyaçlara nasıl bir çözüm sunulacağı belirlenir. Daha sonra bu çözüme ulaşmak için plan yapılır ve sistemin genel bir tasarımı ortaya çıkar. Daha sonra web sitesinin önyüzünün tasarımı yapılır. Bu tasarım basitçe ifade etmek gerekirse resimlerden ibarettir ve kodla ifade edilmiş bir hale gelmesi gerekir. Genelde html ve css kullanarak sabit içerikli sayfalara dönüştürülür. Daha sonra güncellenebilir bir yapıya kavuşması için veritabanı ve programlama dili yardımıyla arka plan geliştirilir. Bu aşama yönetim panelini ve sitenin dinamik yapıya kavuşturulmasını kapsar. Son olarak da testler yapılır ve yayına alınır. Aslında test burada anlattığımız bütün süreçlerde yapılır. Daha sonraki süreçte güncellemeler ve bakım yapılır.
 
Son yıllarda pazarlamanın sürekli artan “P”leri gibi web tasarımı da sürekli genişliyor. Artık UX, SEO, SEM, Sosyal Medya Entegrasyonu, Mobil web tasarım, Uyumlu (Responsive)  Tasarım vb. aşamalar ve kategorilerle hem genişliyor hem de dallanıp budaklanıyor. Bu kavramları da sırası geldikçe tek tek ele alacağız. Şimdilik kısaca tanımlar verelim
 
SEO (Search engine optimization): Arama motoru optimizasyonu, sitenizin arama motorlarında hakettiği sıraya gelmesi için yapılan çalışmalar diyebiliriz. SEO da artık kendi içinde site içi, site dışı, içerik yönetimi gibi alanlara ayrılmış durumda.
 
SEM (Search engine marketing): Arama motoru pazarlama olarak çevriliyor Türkçeye. Aslında SEO’yu kapsasa da daha çok arama motoru reklam yönetimi hatta Google Adwords (Google Reklamları) yönetimi anlamında kullanılıyor.
 
UX (User experience): Türkçeye kullanıcı deneyimi olarak çevriliyor. Aslında bu deneyimin tasarlanması işidir. Makine insan iletişimini planlar ve optimize etmeye çalışır.
 
Sosyal Medya Entegrasyonu: Geniş geniş kullanılan tabirlerden biri daha. Özünde sitenizin dünyadan bağımsız şekilde herkese karşı ben tavrını bırakarak sosyal medyaya kendini açmasıdır. Bu sayede sitenizin bilinirliğini ve kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz.
 
 Mobil Web Tasarım ve Uyumlu Tasarım: Mobil web sitesi masaüstü cihazlar için geliştirilmiş internet sitenize ek olarak mobil cihazlarda daha rahat görüntülenebilen ve kullanılabilen aynı içeriğe sahip bir sitenin daha yapılması diyebiliriz. Uyumlu (Responsive) Tasarım ise sitenizin farklı cihaz ve ekran boyutlarına göre uyum sağlayarak çalışmasıdır. İki yöntemin de farklı avantajları ve dezavantajları var. Bunlar da başka bir yazının konusu olsun.
 
 

Etiketler

süreç, Web
yukarı
444 1 738
yukarı
TEKLİF İSTEYİNLütfen tüm alanları doldurun
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
Firma Adı:
Sektör - Alan:
Web Sitesi Adresi:
Ayrıntıları Belirtin:
Site Menüleri:
:
Yardım
Yardım
BİZ SİZİ ARAYALIMLütfen tüm alanları doldurunuz.
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
 Lütfen destek almak istediğiniz departmanı seçiniz.
Departmanlar:
Mesaj:
Yardım
x
teklif iste teklif iste