Yardım için Biz sizi arayalım
Yeni türk ticaret kanunu
  • telefon destek hattiDESTEK HATTI   444 1 738
  • teklif iste TEKLİF İSTEYİN
Kaliteli Çözümler
 

Diğer YazılarKategoride Bulunan Diğer Yazılar

 

E-BültenYeniliklerden Haberdar Olun
Lütfen E-Posta Adresinizi Yazınız
Anasayfa » Web Tasarım »

Web Tasarım da Domain Adresinin Etkisi
Bugün sizlere bir web sitesi satın almadan önce atılması gereken ilk adımı anlatacağız. Bu yazımız sizin için bir domain adresi satın alma rehberi olacak.
 
Genellikle Web Tasarım yaptıran firmalar hep domain adresini göz ardı ederler. Aslında bir web sitesine sahip olmadan önce yapılması gereken ilk şey domain adresine karar vermektir.
 
Web siteniz firmanızın internetteki aynası gibidir. Domain adresinizde bu aynanın bir parçasıdır.
 
Nasıl Bir Domain Adresi Seçmeliyim?
Domain adresi seçilirken iki faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Açacağınız web sitesinin arama motorlarında yükselmesini istiyormusunuz yoksa web sitenizin yükselmesi sizin için bir önem arz etmiyor mu. Birincisi seçeceğiniz domain adresi ile Google ve diğer arama motorlarında etkisi. İkincisi domain adresinizin marka duruşu.
 
Domain Adresinin Arama Motorlarında Etkisi
Bir çok firma web sitesi açarken
 
Domain adresinin SEO açısından olukça öneme sahiptir. Domain adresinizin sitenizdeki içerik ve anahtar kelimeleriniz ile birebir uyumlu olması gerekir. Örneğin internet üzerinden satış yapmak için bir E-Ticaret sitesi açacağınızı varsayalım. E-Ticaret siteniz de hediyelik eşya satacaksınız. İnsanların sizi Google'da hediyelik eşya kelimesi ile bulmasını istiyorsunuz. Bu durumda sitenizin domain adresi içerisinde mutlaka hediyelik eşya kelimesinin geçmesi gerekmektedir. www.....hediyelikesya.com gibi.
 
Googlebotlar domainleri insanlar gibi soldan sağa doğru okurlar. Bu yüzden hediyelik eşya kelimenizi ne kadar www. adresine yakın tutarsanız o derece faydası olur. Mesele www.cizgihediyelikesya.com yerine www.hediyelikesyacizgi.com SEO açısından daha etkili olacaktır. Tabi 2. verdiğimiz örnek belki kullanım açısından biraz saçma duruyor, biz
 
Not : Son zamanlarda internette şöyle bir söylenti dolaşıyor. Domain seçerken kelimenizi ilk harfini A yaparsanız daha hızlı çıkarsınız. Google alfabe sırasına göre tarıyor örneğin: www.ahediyelikesya.com gibi. Bu söylemi kim ortaya atmışsa tamamen yalnıştır.
 
Domain Uzantısı
Domain adresi alınırken..
 
Tr: Ticari kuruluşlar
 
Com: Ticari kuruluşlar
 
Net: İnternet ve ağ çalışma alanları
 
Org: Dernek ve Organizasyonlar
 
Gov: Devlet Kurumları
 
Mil: Askeri Kurumlar
 
Edu: Eğitim Kurumları
 
Bel: Belediyeler
 
Ac: Akademik Kurumlar
 
Domain Adresini Kendi Adınıza Kayıt Ettirin.
 
Firmanız için yaptıracağınız web sitesinin domain adresinizi mutlaka siz satın alın. Domain adresinizi web tasarım yapan firmalar satın alırsa ileride sorun yaşayabilirsiniz. Örneğin web tasarım hizmeti aldığınız firma ileride sektör değiştirip artık web sitesi yapmayabilir. Ya da aranızdaki en ufak sorundan dolayı size domain adresini vermeyebilir. .Com, .net, .org uzantılı domain adreslerini her isteyen alabildiği için siz domain adresinin size ait olduğunu ispatlayamazsınız.
 
.Com.tr uzantılı domainler için bu durum farklıdır. .Com.tr uzantılı domainlerin satışını sadece ODTU (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) tarafından firma faliyet belgesi ya da marka patent belgesi ile yapıldığı için
 
Domain Adresini Siz Karar Verin
 
Çoğu zaman domain satın alırken bir araba, ev aldığınızda düşündüğünüzden daha fazla düşünmelisiniz. Neden mi?
 
Çoğu zaman dememizin nedeni belki açtırmak istediğiniz web sitenizin çok büyük bir hit toplamasını beklemiyorsunuz, çok büyük bir kitleye hitap etmiyorsunuzdur. Web sitesini mecbur olduğunuz için, kısa bir süreliğine açmışsınızdır. Bu durumda hangi domaini satın alacağınızı çok fazla düşünmenize gerek yok.
 
Çoğu zaman hedefler büyüktür. Açılacak web sitesi büyük bir kitleye hitap ediyordur.
 
İkinci El Domain
İkinci el domainler kimi zaman büyük avantaj sağlar, kimi zamanda dezavantaj.
 
Satın alacağınız ikinci el domain adresinin whois kayıtlarına bakın.
 
 

Etiketler

web tasarım
yukarı
444 1 738
yukarı
TEKLİF İSTEYİNLütfen tüm alanları doldurun
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
Firma Adı:
Sektör - Alan:
Web Sitesi Adresi:
Ayrıntıları Belirtin:
Site Menüleri:
:
Yardım
Yardım
BİZ SİZİ ARAYALIMLütfen tüm alanları doldurunuz.
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
 Lütfen destek almak istediğiniz departmanı seçiniz.
Departmanlar:
Mesaj:
Yardım
x
teklif iste teklif iste