Yardım için Biz sizi arayalım
Yeni türk ticaret kanunu
  • telefon destek hattiDESTEK HATTI   444 1 738
  • teklif iste TEKLİF İSTEYİN
Kaliteli Çözümler
 

Diğer YazılarKategoride Bulunan Diğer Yazılar

 

E-BültenYeniliklerden Haberdar Olun
Lütfen E-Posta Adresinizi Yazınız
Anasayfa » Web Tasarım »

2015 için Arama Motoru Optimizasyon Önerileri
2015 yılında seo teknikleri (Arama Motoru Optimizasyonu) ve algoritmalar organik sonuçlar içerisindeki sıralamalar üzerinde etkisini artırarak devam edecek gibi gözükmektedir. Özellikle Mobil uyumlu yapılar ve CDN ile site açılış performansları artırılan siteler ciddi yükseliş gösterecektir.
 
Artık bir web sitenizin olması yeterli değil!

Mobil Siteniz (Responsive Tasarım) mutlaka olmalı.

Google mobil kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte bu alandaki çalışmalarına yoğunluk verdi. Her geçen gün geliştirmekte olduğu algoritmalarına epeyce uzun bir zaman önce mobil uyumlu web site zorunluluğunu da ekledi. Bununla ilgili çeşitli yönergeler paylaşmasına rağmen hala birçok büyük markanın dahi web sitesinin mobil uyumluluğu yok. 2015 yılında SEO tarafı güçlü bir site için mobil uyumluluğun olmazsa olmaz haline geleceğini düşünüyorum. Kasım 2014 ortalarında Google arama sonuçlarında kullanıcılara bir sitenin mobil uyumlu olup olmadığını belirteceğini duyurmuştu. Çok geçmeden de bunu işleme aldı.
 
Sektörün nabzını tutan birçok blog sitesinde Google’ın mobil uyumlu web sitelerini gösteren etiketi SERP tarafında işleme alması ile birlikte mobil uyumluluğu olmayan sitelerin sıralamalarda düşüş yaşayacağına ilişkin bilgiler paylaşılmış olsa da şimdilik çok fazla bir etkisinin olduğunu söyleyemeyiz. Yalnız bunun hep böyle devam edeceğini düşünmek büyük bir yanılgı olur. 2015 yılında Google’ın bu konuda çok daha hassas olacağını ve mobil uyumlu siteleri rakiplerine göre daha üst sıralarda listeleyeceğini öngörüyorum. Eğer web sitenizin mobil uyumluluğu (responsive design) yok ise 2015 yılının ilk çeyreğinde hayata geçirmeniz ve bu konuyla ilgili eksiklerinizi tamamlamanız çok faydalı olacaktır.
 
Mobil site konusunda Google’ın hassasiyetinin arttığını ve mobil sitesi olmayanlara hemen harekete geçmeleri gerektiğini söylediğimde bazen bu yanlış anlaşılabiliyor ve sırf Google istiyor diye, kullanıcı bazlı bir değerlendirme yapmaksızın mobil siteler hayata geçirilebiliyor. Bu son derece yanlış bir davranıştır. Zaten Google’da bunu istemiyor. Yapacağınız mobil sitenin kullanıcı deneyimi açısından en iyi şekilde tasarlanması ve kullanıcının mobil siteyi ziyaret ettiğinde hemen terk etmemesi için gerekli tüm detayların düşünülmesi, masaya yatırılması gerekir. Eğer mobil sitenizde ele alınması gereken ince noktaları görmezden gelir, kullanıcının bağlılığı hususunda yapılması gerekenleri göz ardı ederseniz bunun hiçbir kıymeti olmaz. En azından hiçbir şey yapmıyorsanız Google Page Speed servisi üzerinden hız testlerini yapın ve hızlı açılması için gerekli düzenlemeleri tamamlayın. Unutmayın mobil kullanıcılar genellikle hareket halinde oldukları için yakalanması ve sitede uzun süre tutması en güç ziyaretçilerdir. Eğer siteniz olması gerektiğinden çok daha geç açılırsa onlara daha “Merhaba” demeden “Elveda” demiş olursunuz.
 
Google+ Paylaşımları SEO Açısından Önem Kazandı!
 
Neden özellikle Google+? Neden tüm sosyal medya siteleri değil? gibi soruları sorduğunuzu duyar gibiyim. Google’ın sonuç sayfalarında sosyal medya paylaşımlarının etkisi her geçen gün artıyor. Social SEO değeri yüksek olan siteler arama motorlarında rakiplerine göre avantaj sağlıyor. Burada üstüne basa basa Google+ diye belirtmemin en temel nedeni Google’ın kendi ürünü olması ve SEO açısından diğer sosyal medya sitelerine göre çok daha büyük bir katkı sağlıyor olmasıdır. 2014 yılında birçok defa sosyal medya sitelerinin SEO açısından faydalarına ilişkin testler yaptım. Bu testlerden edindiğim sonuçlarda Google+ paylaşımlarının etkilerinin açık ara diğer sosyal medya sitelerinin etkilerine göre fazla olduğunu ölçümledim.  2015 yılında Google+ paylaşımlarının sıralamalara olan etkisinin bir hayli önemli olacağını düşünüyorum. Tabi bu demek değil ki diğer sosyal medya sitelerine önem vermeye gerek yok. 2015 yılı başında projeniz ya da web siteniz her neyse bir pazarlama bütçesi ayırmanız ve pazarlama planınız içerisine sosyal medya’yı da dahil etmeniz daha geniş bir kitleye hitap etmeniz ve rakiplerinize göre daha görünür olmanız açısından büyük katkı sağlayacaktır.
 
“Semantik Arama” İlişkisel aramalar, eşleştirmeler Önemli!
 
SEO dünyasında son 2 yıldır popülaritesi artmakta olan “Semantik Arama” Google’ın algoritmalarına uzun zamandır giren fakat SEO ile ilgilenen kişilerin dahi çok fazla üzerine yoğunlaşmadığı bir alandır. Yurt dışındaki kaynaklarda sıkça tartışılan bu konunun ülkemizde yeteri kadar önemsenmesinin nedenini Türk insanın kolayı tercih etmesine ve hala sadece backlink ile Google’da görünürlülüğün arttırılacağını düşünmesine bağlıyorum. Keşke her şey bu kadar kolay olsaydı değil mi?
 
Semantik arama nedir? Kısa bir açıklama yapmak gerekirse oluşturduğunuz içerikle alakalı ve anahtar kelimeyi tamamlayıcı kelimelerin içerikte yer bulması anlamına gelmektedir. Örneğin “Sosyal medyanın SEO üzerindeki etkileri” konulu bir içerik oluşturuyorsanız facebook seo, twitter seo, google+ seo, social seo, paylaşım, socail backlink gibi kelimelerin yazı içerisinde geçmesi gerekli. Başka bir örnek vermek gerekirse “Tozlu Giyim 2015 Ürünleri” konulu bir yazı yazıyorsanız Samsun, E-Ticaret, Online Satış, Tesettür Giyim, Kadın Giyim gibi kelimeleri yazı içerisinde kullanmanız önem teşkil edecektir. Belki vermiş olduğum örnekler konuya hakimiyetiniz için yeterli olmayabilir fakat siz mutlaka 2015 yılında semantik arama ile ilgili araştırmalarınızı yapın. Özellikle yurt dışındaki kaynaklarda bu konuyla ilgili geniş içeriklere ulaşabilirsiniz.
 
Tüm dünyada sunucunuzdan bağımsız hızlı açılan bir altyapınız var mı? CDN kullananlar kazanacak.
 
Çok yabancı olduğunuz bir konu olduğunu düşünmüyorum. Açtığınız her SEO konulu sitede site açılış hızının Google tarafından ne kadar çok önemsendiği ile ilgili makalelere denk gelmişsinizdir. Yalnız yıl oldu 2015 hala açılış hızı vasat sitelere denk geliyoruz. Her ne kadar bilinen bir yöntem olmasına rağmen aynı zamanda uygulanmayan bir husus olduğu için bu konuya bir kez daha dikkat çekmek istedim. Sitenizin hızını ölçümleyebileceğiniz, hatta nelerin sitenizde yavaşlamaya neden olduğunu adım adım görebileceğiniz birçok online site ve yazılım var. Google Page Speed bunlar içerisinde en güzeli diyebilirim. Mutlaka site açılış hızı optimizasyonu için bu araçları kullanın. Sitenizi hızlandırdıkça sitenizde ziyaretçilerin daha uzun süre kaldığını, trafiğinizin arttığını, Google’da rakiplerinize göre daha üst sıralarda çıktığınızı kolayca gözlemleyebileceksiniz. 2015 yılında sitenizin SEO tarafıyla gururlanmak istiyorsanız hız konusu öncelikleriniz arasında yer almalı.
 
Black Seo ve Fake linklemeler 2015'te de düşüşte...
 
Penguen (Penguin) algoritması mağdurlarının 2014 yılında neler yaşadıklarına hepimiz şahit olduk. Google 2014 yılında Penguin 3.0, Penguin 3.1, Penguin 3.2 (Google tarafından açıklanmadı), Penguin 3.4 (Google tarafından açıklanmadı) versiyonlu sitelerdeki zararlı, parayla alınan yani doğal olmayan bağlantıları hedef alan 4 büyük güncelleme yapmıştı. Google ceza alan sitelere kısmı eşleşmeler (Kısıtlı manuel spam işlemi) ve site çapında eşleşmeler (Site geneli manuel spam işlemi) şeklinde cezalar vermişti. Bu güncellemeler sonrası backlink analizi yapıp zararlı linklerin kaldırılmasına yönelik adımlar atanlar, bu linkleri disavow tools (Link Reddetme Aracı) ile Google’a bildirenler güncellemelerin etkilerinden kısmen de olsa kurtulmuşlardı. 2015 yılında detox ve toxic link diye adlandırılmakta olan zararlı linklerin temizlenmesine önem verilmeli. Aksi takdirde Google Penalty cezalarından etkilenebilirsiniz.  Unutmayın Google cezalarını kaldırmak, bir sitenin bu cezalardan etkilenmesini önlemekten çok daha zordur. O nedenle gerekli önlemleri daha böyle bir sorunla karşılaşmadan almanız mantıklı bir hareket olacaktır. Sitenize doğal olmayan bağlantı (yapay backlink) gelmemesi için dikkatli olmanız gerekir. Bunu en azından haftalık olarak seo araçları ile kontrol ederseniz güncellemelerden etkilenmezsiniz.
 
Şunu da eklemeden geçemeyeceğim backlink denildiğinde akla ücretli alınan bağlantılar gelmemelidir. Her ne kadar uygulanması zor bir yöntemde olsa doğal backlinklere yönelmelisiniz. Zaten SEO Uzmanlığı da burada ortaya çıkıyor. Kaliteli backlinkleri doğal olarak edinebileceğiniz birçok yöntem bulunuyor. Bunun için biraz yaratıcı olabilmek ve SEO kampanyaları konusu üzerine biraz kafa patlatmak yeterli olacaktır. Tanıtım yazısı ve link satın alarak SEO ‘da yapay bir görüntü çizilmekte ve artık Google bunları yemiyor. Özellikle 2014 yılında yapmış olduğu algoritma güncellemeleri ile bunu tüm web dünyasına ispatladı.
 
 

Etiketler

seo, arama motoru, arama motoru optimizasyonu, penguen
yukarı
444 1 738
yukarı
TEKLİF İSTEYİNLütfen tüm alanları doldurun
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
Firma Adı:
Sektör - Alan:
Web Sitesi Adresi:
Ayrıntıları Belirtin:
Site Menüleri:
:
Yardım
Yardım
BİZ SİZİ ARAYALIMLütfen tüm alanları doldurunuz.
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
 Lütfen destek almak istediğiniz departmanı seçiniz.
Departmanlar:
Mesaj:
Yardım
x
teklif iste teklif iste