Yardım için Biz sizi arayalım
Yeni türk ticaret kanunu
  • telefon destek hattiDESTEK HATTI   444 1 738
  • teklif iste TEKLİF İSTEYİN
Kaliteli Çözümler
 

Diğer YazılarKategoride Bulunan Diğer Yazılar

 

E-BültenYeniliklerden Haberdar Olun
Lütfen E-Posta Adresinizi Yazınız
Anasayfa » Eticaret »

E-ticaret sitenizin satış kaçırmasına neden olan 4 hata
E-ticaret sitelerinin hedef kitlelerine ulaşabilmeleri ve satışlarını artırabilmeleri için, tıpkı geleneksel ticarette olduğu gibi bazı dijital pazarlama stratejileri oluşturmaları gerekiyor. Fiziksel mağazalar bu anlamda; uygun bir konumda mağaza açmak, mağaza içi tasarım, çalışan seçimi gibi konulara odaklanırken, e-ticaret sitelerinin de site tasarımı, ürün seçimi, teslimat, site içeriği oluşturma gibi pek çok konuda çalışması gerekebilir.
 
Bu çalışmaların asıl nedeni satışları artırmakken, yapılan bazı hatalar tam aksine sitelerin satış ve müşteri kaçırmasına neden olabilir. Ürün sayfalarında, görsel seçiminde ya da sosyal ağlardaki paylaşımlarda yapılan bazı hatalar e-ticaret sitelerinin farkına varmadan olumsuz sonuçlar doğurabilir. Peki e-ticaret sitelerinin bu anlamda en sık yaptığı hatalar neler?
 
1.Kalitesiz ürün resimleri
 
Fiziksel mağazalarda müşteriler ürüne temas ederek satın alma kararını kolayca verebiliyor. Ancak bu e-ticaret siteleri için mümkün değil. Bu nedenle e-ticaret sitelerinde satışa teşvik için kullanabileceğiniz en önemli araçlardan biri şüphesiz ürün görselleri. Ürün görsellerinin kaliteli ve çeşitli olması satışın gerçekleşme ihtimalini artırabilir. Bu nedenle e-ticarette ürün fotoğraflarının öneminin farkında olup; kalitesiz ve ürün hakkında yeterli görsel desteği sağlamayan fotoğraflar kullanmaktan kaçınmak gerekiyor.
 
2.Yetersiz ürün açıklamaları
 
E-ticaret sitelerinin temel amacı elbette satış yapmak. Ancak bu satışı gerçekleştirebilmek için kullanıcılara, ürün hakkında faydalı bilgiler vermek önem taşıyor. Ürünün kişiye sağlayacağı faydayı göz önünde bulundurarak hazırlanacak ürün içerikleri bu anlamda işinizi kolaylaştırabilir.
 
Birçok e-ticaret sitesi benzer ürünleri satmasına rağmen ürün açıklamalarında kısa ve temel bilgiler veren sitelerin diğerlerine göre daha az satış yaptığı görünüyor. Bu nedenle ürün açıklamalarında, ürüne ilişkin ayrıntılı ve faydalı bilgi vermek, potansiyel müşterilerinizi satın almaya yönlendirebilir. Bu anlamda ürün açıklamalarını yazmaya başlamadan önce, ürün özellikleri ve faydalarıyla ilgili bir liste oluşturmanız faydalı olabilir.
 
3.Sipariş, kargo ve teslimat bilgilerindeki eksiklikler
 
Yapılan araştırmalar birçok e-ticaret müşterisinin satın alma kararı verdikten sonra sitedeki ödeme kısmına geldiğinde bu karardan vazgeçtiğini ve siteden ayrıldığını gösteriyor. Bu durumun nedenleri arasında; müşteriye kargo ücreti, teslimat tarihi ve siparişle ilgili ayrıntıları ilk aşamada vermemek yer alıyor.
 
Ödeme kısmına kadar gelmiş olan bir müşteriyi elinizden kaçırmamak için kargo ücretine ilişkin bilgileri ürün sayfasında verebilir, eğer stoklarla ilgili bir sıkıntı söz konusuysa yine ürün sayfalarında bu konuda bilgilendirme yapabilirsiniz. Stok dışı ürünlere alternatif olarak farklı ürünleri potansiyel müşterilerinize sunabilirsiniz.
 
4.Tamamlayıcı ürünlerin önerilmemesi
 
Yukarıda saydığımız hatalardan hiçbirini yapmadınız ve müşterinizi satın almaya ikna ettiniz. Peki işiniz burada bitiyor mu? Elbette hayır. Kazanmış olduğunuz müşterinize farklı ürünler de sunabilirsiniz. Satın almış olduğu ürünler ilgili tamamlayıcı ürünleri ona önermeniz müşterinizin sitenizden daha fazla satın alma yapmasını sağlayabilir.
 
Birçok e-ticaret sitesi bu tarz önermeler yapmadığı için daha fazla ürün satın alabilecek olan müşterilerinizi değerlendiremeyerek potansiyel satış imkanını kaçırabiliyor.
 
 

Etiketler

yukarı
444 1 738
yukarı
TEKLİF İSTEYİNLütfen tüm alanları doldurun
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
Firma Adı:
Sektör - Alan:
Web Sitesi Adresi:
Ayrıntıları Belirtin:
Site Menüleri:
:
Yardım
Yardım
BİZ SİZİ ARAYALIMLütfen tüm alanları doldurunuz.
Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon:
 Lütfen destek almak istediğiniz departmanı seçiniz.
Departmanlar:
Mesaj:
Yardım
x
teklif iste teklif iste